Tente Nedir ?

Keçe, ten, kıl dokuma, bez vb. Malzemeden yapılarak tutturulan, taşınabilir barınak. uygar tipteki çadırlar bir hayli lüks olabilmekle birlikte çoğu durumda en hesaplı konaklama biçimi. genellikle güneşten korunmak adına bir yerin üzerine gerilen bez, naylon vb.nden oluşmuş örtü.

Katlanır kollu tente: Arzulanan ölçülerde yapılabilen; balkon, teras ve bahçeler adına müsait olan tentelerdir.
Eğim ayarlı tenteler : Eğimini dilediğiniz şekilde ayarlayabileceğiniz bir mekanizmaya sahip olan tentelerdir. çevirme koluyla, tenteye güneşe göre dilediğiniz eğimi verebilirsiniz.
Körüklü Tente: Körüğü sayesinde yandan gelen güneşi de engelleyebilir ve istenildiği benzeri ayarlanabilir.
Spotlu Tente : Tente sistemine spot yerleştirilen çeşittir. Bahçede aydınlanmayı da mümkün kılar.
Tek Taraflı Tente : iki profilin üzerine monte edilip tek taraflı açılan tentelerdir.
Çift Taraflı Tente : Ayak sistemi üzerine yapılan, iki tarafa da açılabilen tente çeşididir. Tekerlekli Ayak sistemiyle taşınabilen modelleri de uygulanabilir.
Sabit Tente : Seçilen mekanın üzerini kaplayacak şekilde sabitlenen açılıp kapanma özelliği olmayan tentelerdir. Kafe gibi açık mekânlarda tercih edilir.
Manüel tenteler: Açılıp kapanabilen tüm tente çeşitlerinde elle açılan sisteme sahip olanlardır.
Motorlu tenteler: Açılıp kapanabilen tente çeşitlerinde Elektrik ile iş yapan kumanda ile emir verile bilen tentelerdir.

Tente seçerken, tentelerin yapısından sonra dikkat edeceğiniz en mühim öge tenten hareketini oluşturan pistonlar. Makasları pistonlu tenteler daha uzun ömürlü olur ve sessizlik açısından tercih edilir.
Sensorlu tente seçerseniz yağmurdan, güneşten ve rüzgardan tentenizin ziyan görmesini engellersiniz. Sensorlar ayni sürede tentenin altındaki mobilyaların korunması açısından ciddi bir meseledir.

Tenteyi kullanacağınız yeri güneşin geliş açısına göre ayarlayın. Güneşi tam karşıdan alan mekanlarda, tentenin ön kısmından çıkan güneşlikler kullanmalısınız.
Tentenin kumaşı en ciddi faktörlerdendir. Tente için en çok kumaş; Hava şartlarından etkilenmeyen, Su geçirmeyen ve solmayan kumaşlardır.
Tentede uygulanan malzeme paslanmaz çelikten yapılmalıdır.

0 cevaplar

Cevapla

Tartışmaya katılmak ister misiniz?
Katkı yapmaktan çekinmeyiniz!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir